Чорногорія. Дві столиці: Подгоріца – Цетиніє

Кажуть, що столиця – це пульсуюче серце країни. Але цей вислів точно не про Подгоріцу (Podgorica) – офіційну столицю Чорногорії. Це місто стало столицею відносно недавно, якихось сто років тому. До того цю почесну роль виконувало місто Цетиніє (Cetinje), в якому досі знаходиться президентська резиденція і яке зараз має статус культурної столиці країни. Тож така маленька Чорногорія має аж дві столиці.

 

Подгоріца

В Подгоріці ми були двічі : один раз спеціально їздили на день подивитися місто, а іншого разу це була невелика зупинка в нашій автомобільній подорожі. Взагалі, більшість туристів радять не витрачати час на це місто, оскільки подивитися там особливо немає на що. Та ми вирішили, що за 42 дні перебування в країні, один можна виділити, щоб подивитися на його столицю, а водночас глянути як виглядає за чорногорськими мірками велике місто, що простягнулося на широкому платі – рівнині, а не тулиться в підніжжі гір.

Від морського узбережжя сюди легко дістатися автобусами за 1-2 години. Автобуси прибувають на станцію, яка виявилася одним з найбагатолюдніших місць в місті. І це зовсім не тому, що вона така велика і там так багато людей, а тому що всюди в місті їх дуже мало. Це перша особливість Подгоріци, яка найбільше кидається в очі – широкі порожні дороги і тротуари. Мабуть причина в тому, що це був один з найспекотніших днів літа, ще й неділя і більшість жителів поїхали кудись до моря.

Одним з найцікавіших місць Подгоріци є білий підвісний міст (принаймні для мене, бо я люблю мости)), що має назву Millennium Bridge. Його було збудовано якраз 10 років тому. Внизу протікає річка Mora?a, яка вносить хоч трохи життя в посушливий краєвид.

Центральна частина міста зовсім невелика, тому що в основному була зруйнована під час війни. Зате навколо багато зелені і дерев.

Добряче потомившись від довгих прогулянок під пальчим сонцем, ми завершили нашу прогулянку містом найсмачнішим бургером у відомому хард рок кафе.

Цетиніє

Цетиніє – це справжня душа Чорногорії. Місто традиційно було столицею країни, тут знаходиться президентський палац і багато інших адміністративних будівель. Воно знаходиться в гірській місцевості, що заважало йому розростися як Подгоріца,але в давні часи ця особливість була дуже необхідною в оборонних цілях. Біля міста розташований національний парк Ловчен (Lov?en) і гора з однойменною назвою, яка є однією з основних символів Чорногорії.

найвища гора ліворуч – гора Ловчен і національний парк навколо неї і в її підніжжі

В самої гори є дві вершини – Штировнік (?tirovnik – 1,749 м) і Єзерскі Верх (Jezerski vrh – 1,657 м). На вершині Єзерського Верху знаходиться мавзолей одного з найвизначніших чорногорських поетів і філософів –  Петра ІІ Негоша .

ліворуч – Штировнік, праворуч – Єзерскі Верх. Позаду між ними можна побачити Которську затоку
вигляд на Цетиніє з вершини Єзерські Верх

До вершини веде добре асфальтована дорога. Громадський транспорт туди не ходить, тому добиратися потрібно на авто або пішки. Від Цетиніє до мавзолею близько двадцяти кілометрів. Також є промаркований маршрут з которської фортеці. Тобто пройти його і повернутися за один день є досить складно. Тож ми вирішили скористатися послугами таксі. Водій відвезе вас на гору, почекає годину поки ви підніматиметеся крутими східцями на вершину і прогуляєтеся там, а потім відвезе вас назад в місто. Сам вхід в національний парк, якщо виїжджати зі сторони Цетиніє платний і коштує 3 євро з людини,а дорога на гору проходить через мальовничі лісові алеї. З самої вершини відкриваються чудові краєвиди на місто і навколишні гори з однієї сторони та на которську затоку з іншої. Також в межах національного парку знаходиться поселення, в якому можна зупинитися на кілька днів, щоб сповна насолодитися навколишньою природою.

 

Повернувшись в місто ми попали під справжню літню зливу. Хоч вона швидко пройшла, та до кінця дня періодично накрапав дощ. Але це не завадило нам здійснити гарну прогулянку центральними вуличками.

президентська резиденція

Ще одним з відомих місць в Цетиніє є православний цетинський монастир, що є резиденцією митрополитів Чорногорії. Туди постійно приїжджає багато прочан та просто туристів. Навколо є гарний сад – парк, по якому дуже приємно прогулюватися в літню спеку.

Та насправді в очі кидається певний занепад міста. Зараз воно вже більше нагадує селище міського типу, ніж королівське місто. Все – таки перенесення столиці в Подгоріцу мало свій негативний вплив.

В своїх відвідинах Чорногорії туристи часто залишають осторонь Цетиніє і Подгоріцу, оскільки вони знаходяться дещо віддалено від морського берега. Але через такий невеликий потік туристів ці обидва міста ще не зрадили свою ідентичність туристичній привабливості. Але саме такі самобутні міста і хочеться бачити в подорожах в інші країни, хіба ні?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.