Берлін — гармонія історії і сучасності 

Довга дорога в Берлін

Вже саме добирання до німецької столиці не пройшло без пригод. За місяць до поїздки ми вдало натрапили на акцію від автобусної компанії Ecolines і придбали квитки Львів – Берлін всього за 550 грн, коли стандартна їхня ціна 1100грн. Лише згодом ми побачили, що це рейс з пересадкою – о 6 ранку ми мали прибути в Варшаву, а о 6.30 сісти в інший автобус до Берліна. Але не думали, що з цим мають бути якісь проблеми, адже перевізники зазвичай враховують в таких ситуаціях прохід кордону. Та на наше нещастя за тиждень до поїздки польські прикордонники почали старйк, який виражався в надзвичайно повільному, детальному і скурпульозному виконанні своїх обов’язків, і призвів до вкрай неприємних наслідків: замість 1-2 годин на кордоні довелося стояти 8. (а машинами взагалі по 15).

Найгіршим в цій ситуації було те, що коли ми лише під’їхалали до українського кордону (перед нами вже було 9 автобусів, які ще навіть не заїхали на територію прикордонного контролю), то черга взагалі не рухалася, кордон був перекритий і ніхто не міг нічого сказати: ні коли його відкриють, ні чи відкриють взагалі. Зрештою після нудних годин чекання і спілкування з прикордонниками в 6 ранку нарешті вдалося потрапити на територію Європейського Союзу. Прямо в автобусі (там досить добре працював wifi) ми купили нові квитки з Варшави. Зрештою, в Берліні ми опинилися в 23.20 і раділи, що наше 24 – годинне добирання до німецької столиці нарешті завершилося.

 

Дроїдкон

Основною причиною поїздки в Берлін було відвідання конференції по мобільний розробці під андроїд – droidcon Berlin. Ідея належала одному нашому другові, який сам в результі не поїхав 🙁 на конференції було близько 900 учасників, 65 спікерів і 4 зали з паралельними доповідями. Це все відбувалося в приміщенні старої залізничної станції для поштових поїздів – Postbahnhof. У Берліні це поширена практика перетворювати старі занедбані приміщення в сучасні бари і клуби.

 

Взагалі конференції, концерти чи схожі події — це мабуть найкращий привід відвідати якесь місто. Тому що це дає змогу познайомитися не лише з архітектурою та зовнішнім фасадом міста, а й з людьми, які в ньому живуть. Одним з наших нових знайомств виявився хлопець з Харкова, який вже рік живе в Берліні. Він провів нам екскурсію цікавими і особливими місцями в місті з точки зору його жителя (ще раз дякуємо, Олег :).

 

Берлінська стіна

Всім відома сумна історія міста, що протягом довгих 28 років було розділене навпіл кам’яною стіною і належало різним державам. Хоч більша частина сумнозвісного берлінського муру була демонтована на початку 90-х, в деяких місцях спеціально було залишено її частини, а в тих місцях, де він проходив проклали лінію бруківки, щоб хоч і знищивши поділ міста, не забувати його історію.

Найбільший шматок берлінської стіни (Berliner Mauer), який існує на теперішній час називається East side gallery. Мур простягається на 1.3км вздовж річки, зберігаючи на собі графіті різних років. Саме тут знаходитися знамените зображення — поцілунок Брежнєва і Хонеккера.

Ще одним відомим місцем є Чекпоінт Чарлі (Checkpoint Charlie) – пропускний пункт між Східним Берліном та тією частиною міста, що була під контролем армії США. Цей пункт був відкритий спеціально для іноземців і тут часто відбувався обмін полоненими. На цю тему можна подивитися відносно новий фільм з Томом Хенксом “Міст шпигунів”. Зараз це місце заполонили туристи, сувенірні магазини та “американські військові”, з якимиза 3€ можна зробити фото на фоні прапорів США .

 

Kreuzberg

Один з найколоритніших і найяскравіших  частин міста. Колись один з найбільших кримінальних, турецько-емігрантських районів Берліна зараз місце тусовок неформалів, хіпстерів і різного роду митців. Тут, як ніде інше відчувається вільний і творчий дух міста — як в численних муралах, графіті, творчих майстернях і авторських магазинчиках та кафешках, так і в міксі культур, національностей та соціальних меншин.

Місце з дуже смачними бергерами

Один з основних пам’ятків Кройцберга є міст Обербаумбрюке(Oberbaumbr?cke; в німців завжди гарні назви). Він був підірваний за наказом Гітлера, щоб запобігти просуванню радянських військ всередину міста, а після ліквідації берлінської стіни в 90-х роках відбудований заново. З мосту добре видно скульптуру “Молекулярної людини”, яка позначає місце, де  з’єднаннуються три райони Берліна – Кройцберг, Фрідріхсгайн (Friedrichshain) та Трептов (Treptow).

 

Тема Графіті в Берліні взагалі мабуть заслуговує окремої статті. Їх тут безліч – починаючи від дрібних хуліганських закарлючок, закінчуючи великими настінними полотнами всесвітньо відомих художників.

 

Процес створення настінного полотна

 

 

Tiergarten

Якщо дотримуватися думки, що жителі кожного великого міста мають свій улюблений парк, то в берлінців це безумовно буде Тіргартен (Tiergarten). Велетенський парк (210 га) в самому центрі міста часто називають легенями Берліна. Це одне з найкращих місць для проведення вихідних в такому мегаполісі.

Біля парку знаходиться великий зоопарк, де можна подивитися на найрізноманітніших тварин. Та різні звірі, наприклад зайці (чи то кролики) спокійно живуть за його межами. Через парк проходить велика кількість каналів та невеликих річок. Тож для не особливих любителів піших прогулянок є можливість оглянути парк на екскурсійному судні.

Через парк проходить декілька великих магістральних доріг, на перетині яких стоїть колона Перемоги (Siegess?ule), на вершині якої розташована статуя богині перемоги Вікторії. Зараз всередині основи колони знаходиться музей, а на її вершину можна піднятися, щоб помилуватися панорамою міста.

 

 

Центральна частина міста та основні пам’ятки

Чистий і доглянутий центр міста — саме його бачить більшість туристів. Тут знаходяться всі основні пам’ятки архітектури Берліна. Мабуть найбільш відомими є Бранденбурзькі ворота (Brandenburger Tor) та Рейхстаг (Reichstag) — будівля парламенту. У час нашої поїздки саме відбувався чемпіонат Європи з футболу, а позаду Бранденбурзьких воріт був розташований екран для трансляції матчів і фан-зона.

Рейхстаг ж постійно оточений захисною перегородкою з міркувань безпеки, а щоб потрапити всередину  потрібно зареєструватися на сайті за декілька днів до відвідин. Навколо старої будівлі парламенту розташований цілий комплекс нових частин парламентських споруд.

 

В Берліні знаходиться багато різних музеїв. Велика кількість їх зосереджена на так званому  Музейному острові (Museumsinsel) — частині острова на річці Шпрее (Spree) —зокрема музей Боде, Пергамський музей з античними експонатами, Берлінський музей, Стара Національна галерея та інші. Також на території Музейного острова знаходиться одна з найгарніших споруд Берліна, найбільша і найвідоміша протестантська церква в Німеччині – Берлінський собор (Berliner Dom).

 

До відомих церковних споруд міста можна також віднести Німецький та Французький собор, що мають майже ідентичний зовнішній вигляд та знаходяться на площі Жандарменмаркт (Gendarmenmarkt). Посередині їх розділяє Берлінський драматичний театр. Ще однією непересічною спорудою є меморіальна церква кайзера Вільгельма (Kaiser-Wilhelm-Ged?chtniskirche), яку ще також називають “Порожній зуб” (Hohler Zahn). Вона була збудована наприкінці 19 століття, та під час повітряних атак 1943 року її було суттєво зруйновано. Та згодом її не стали відновлювати і добудовувати як більшість будівель, а так і залишили її руїни як постійне нагадування про наслідки війни.

 

Gendarmenmarkt вважається однією з найгарніших площ міста

 

 

Ще одним нагадуванням про сумну історію минулого є меморіальний комплекс жертв Голокосту, відкритий у 2005 році. Комплекс складається з 2711 сірих бетонних плит різних розмірів, що наповнюють площу.

 

Та місто формують не лише старовинні пам’ятки архітектури, а також нові сучасні споруди. Наприклад берлінська телевежа (Berliner Fernsehturm) — найвища споруда Німеччини, що знаходиться на Александерпляц та яку видно чи не з кожного куточка міста, є одним з його основних символів. Цілий комплекс сучасних офісних будівель та розважальних центрів знаходиться на Постдамській площі. Через зручну інфраструктуру зовсім не відчутні розміри міста (населення 3.5млн людей за офіційною статистикою) і воно здається надивовижу зручним та затишним. Та й ціле місто наповнене модерною архітектурою, яка дуже гармонійно виглядає і надає місту особливий шарм.

 

Sony center на Постдамській площі

Перед поїздкою в Берлін я не очікувала побачити нічого особливого, зрештою місто було сильно зруйновано протягом минулого століття, Світових воєн та часу правління комуністичної республіки. Та як це часто буває, коли нічого не сподіваєшся і сприймаєш якесь місце яким воно є  — тоді відкривається його справжня душа, якісь особливі дрібнички, що створюють неповторну атмосферу, в такому випадку виходить не просто зрозуміти місто, а й по-справжньому його полюбити.

Напис на кораблі — “Берлін, ти такий прекрасний”. І з цим важко не погодитися 🙂

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.